Čo je to ukulele

Top 10 - ukulele pesničky

1. Čo je Ukulele

Čo to vlastne je to Ukulele

Ukulele je strunový nástroj často spájaný s havajskou hudbou. Patrí do rodiny gitarových nástrojov, a má veľa podobností so štandardnými gitarami, ako tvar a konštrukciu. Štandardné ukulele má štyri struny, no používajú sa aj osem strunové ukulele. Jednoduchosť a kompaktnosť tohto nástroja umožňuje ľahko sa naučiť hrať na ňom aj začiatočníkom. Stačia na to základné znalosti o tomto nástroji a vedieť zopár akordov.

 

História Ukulele

Napriek havajskému menu, ukulele nepochádza z Havaja. V auguste 1879, zakotvil v Honolulu so svojou loďou portugalec Joao Fernandes. So sebou mal aj jeho strunový nástroj s názvom Braguinha. Keď začal hrať a spievať, tento nástroj sa čoskoro stal hitom u Havajčanov. Tento náhly záujem upútal pozornosť troch portugalských remeselníkov: Manual Nunes, Augusto Dias, a Jose de Espirito Santo. Krátko na to, začali vyrábať tento nástroj vo veľkom.

 

Pôvod názvu ukulele nie je až taký jasný. Jeden príbeh hovorí o malom anglickom osadníkovi Edwardovi Purvisovi, ktorý poskakoval pri jeho hre na tento nástroj. A tak, kráľ Kalakua, vládca ostrova, mu dal prezývku "ukulele", ktorá v ich jazyku znamená "skákanie blchy." Ďalší príbeh o názve hovorí, že kráľovná Liliuokalani tvrdila, že ukulele v skutočnosti znamená "dar, ktorý sem prišiel", teda "Uku" ako "dar" a "Lele" ako "prísť." Kráľovná Liliuokalani neskôr zložila pieseň Aloha Oe, ktorá sa stala neoficiálnou hymnou ostrova.

 

Tvar Ukulele

Telo ukulele má obvykle tvar osmičky, ako tvar gitary, ale môže mať aj iné tvary. Telo v tvare ananásu je druhým najpopulárnejším ukulele tvarom. Ďalšie tvary sú napr. trojuholníkový tvar a tvar cigary. Telo ukulele je vyrobené z akusticky znejúceho kusa dreva, ako je Koa, alebo agát. Ďalšia voľba je mahagón, no väčšina lacných ukulele je vyrobených z preglejky, alebo laminátu. Čím kvalitnejšie drevo, tým kvalitnejší zvuk a preto väčšina profesionálnych hudobníkov uprednostňuje ukulele vyrobené z Koa.

tvary ukulele

 

Z čoho sa skladá Ukulele

telo - vrchná a spodná doska, po stranách tvarovaný lub

rezonančný otvor - pomocou vibrácií v tele prepúšťa zvuk nástroja

mostík - zachytáva struny, prenáša vibráciu strún do tela nástroja

sedlo - e umiestnené na mostíku, drží struny nad hmatníkom

kobylka - tvorí ju mostík a sedlo

krk - úzky kus dreva, drží hlavu, je na ňom hmatník s pražcami

hmatník - sú nad ním natiahnuté struny, zospodu je zaoblený, navrchu plochý

pražce - úzke kovové pásiky vsadené do hmatníka

nultý pražec – drží struny v správnej pozícii nad hmatníkom

hlava - časť držiace ladiace mechaniku s kolíkmi

ladiaca mechanika s kolíkmi - sú na nej zachytené napnuté struny, otáčaním kolíkov sa ovláda výška tónu

z čoho sa skladá ukulele

 

 

 

 

Ďalšie články

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať. Viac informácií.

Súhlasím