Typy ukulele

Top 10 - ukulele pesničky

2. Typy Ukulele

Aké typy Ukulele poznáme

Ukulele sa rozdeľuje na štyri základné typy a to na sopránové ukulele, koncertné ukulele, tenorové ukulele a barytonové ukulele. Vyrába sa ešte aj extrémne malé ukulele tzv. Sopraníno s veľkosťou 40 cm. To pôvodné a najbežnejšie je však Sopráno s veľkosťou 53 cm, ktoré má typický ukulele zvuk.

 

Ďalšie v poradí je koncertné ukulele s veľkosťou 58 cm. Telo je väčšie a krk je dlhší s väčším priestorom medzi pražcami. Koncertné ukulele má rovnako ako sopránové typický zvuk ukulele, no je trochu hlasnejšie.

 

V poslednej dobe je čoraz viac obľúbené tenorové ukulele s veľkosťou 66 cm. Toto ukulele má už trochu hlbší zvuk podobný klasickej gitary, no stále znie ako sopránové, či koncertné ukulele. Väčšina profesionálnych ukulele hráčov hrá práve na tenorové ukulele.

 

Najväčšie je barytonové ukulele s veľkosťou 76 cm. Toto ukulele má najhlbší zvuk viac podobný klasickej nylonovej gitary. Ladenie sa tiež líši od ostatných veľkostí ukulele.

 

typy ukulele

 

Typ Ukulele Dĺžka stupnice Celková dĺžka Ladenie
Spránové 33 cm 53 cm G C E A
Koncertné 38 cm 58 cm G C E A
Tenorové 43 cm 66 cm G C E A - D G H E
Barytónové 48 cm 76 cm D G H E

 

 

 

Ďalšie články

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať. Viac informácií.

Súhlasím